Szt.106.§(6)

Szt.106.§(6) DR.15.§(7)Szt.115/S.§ (1), (3)

     

Új a növényfajta, ha a nemesítője vagy jogutódja, vagy bárki más az ő hozzájárulásával hasznosítás céljából a növényfajta szaporítóanyagát vagy terményét nem adta el, vagy azzal más módon nem rendelkezett
a) belföldön az elsőbbségi napot megelőző egy évnél korábban,
b) külföldön szőlő és fa esetében az elsőbbségi napot megelőző hat évnél, más növény esetében négy évnél korábban.
Fontos megjegyezni, hogy nemzeti növényfajta-oltalom megszerzése esetén forgalmazás szempontjából az Európai Unió országai külföldnek számítanak, míg közösségi növényfajta-oltalmi bejelentés esetén Magyarország belföldnek minősül.Az újdonság megállapítása lényegében jogi feladat, tartalmában jelentősen különbözik a szabadalmi jogban található újdonság feltételétől. A Hivatal a növényfajta újdonságát, a bejelentőnek a törvényben meghatározott kritériumokra kiterjedő nyilatkozata alapján állapítja meg, külön vizsgálatot a fajta újdonságának tekintetében nem végez.
Az újdonság feltételének lényege abban áll, hogy a nemesítő vagy jogutódja, azt követően, hogy a növényfajtát a törvényben előírt módon a köz számára belföldön vagy külföldön hozzáférhetővé tette, például eladta, benyújtott-e meghatározott időn belül növényfajta-oltalmi bejelentést.
Az újdonságrontó hatású cselekmények körében a növényfajta eladása vehető figyelembe, és nincsen jelentősége a növényfajta eladásra való felkínálásának. Ebből következik, hogy a kereskedelmi vásáron vagy kiállításon való megjelentetése, illetve bemutatása nem rontja le az újdonságát. Nem rontja le a növényfajta újdonságát, továbbá az sem, ha a kereskedelmi forgalomba kerülést elősegítő katalógusban hirdetik. Nem újdonságrontó továbbá a növényfajta szaporítóanyagának, illetve a terményének a megsokszorozása, ha a megsokszorozott szaporítóanyag a nemesítőnek vagy jogutódjának a tulajdona.Újdonságrontó hatású cselekmény, a növényfajtával hasznosítás céljából való bármiféle rendelkezés is, ha az a törvényben meghatározott időpontot megelőzi.
A Hivatal a növényfajta újdonságát a bejelentő aláírt és keltezett nyilatkozata alapján vélelmezi. A nyilatkozatnak ki kell térnie az azonosító adatok mellett arra, hogy a jelzett időpontokat megelőzően a bejelentő a növényfajtát forgalomba nem hozta, vagy azzal más módon nem rendelkezett.
Amennyiben, a benyújtott nyilatkozat alakilag nem megfelelő vagy észrevétel alapján a növényfajta újdonsága kétségesnek tűnik, (például a jelzett időpontokat megelőzően a növényfajta Magyarországon ideiglenes forgalmazási engedéllyel vagy állami elismeréssel rendelkezett) a Hivatal a bejelentőt újabb nyilatkozattételre hívja fel. Ha a bejelentő a hivatali végzésben megszabott határidőre nem nyilatkozik, a Hivatal a növényfajta-oltalmi bejelentést közzététel előtt visszavontnak, közzététel után lemondottnak tekinti. A bejelentő a visszavontnak tekintő végzés vagy a lemondottnak tekintő határozat közlésétől számított harminc napon belül megváltoztatási kérelmet nyújthat be. Ugyanezen határidő elteltét követő két hónapon belül a bejelentő az eljárás folytatása iránti kérelmet nyújthatja be, amely díjköteles, és mindaddig nem lehet benyújtottnak tekinteni, ameddig a díjat nem fizették meg. Ha a bejelentő nem tesz eleget díjfizetési kötelezettségének, a Hivatal az eljárás folytatása iránti kérelmét elutasítja, majd a növényfajta-oltalmi bejelentést közzététel előtt visszavontnak, közzététel után lemondottnak tekinti.A bejelentő a növényfajta újdonságáról tett nyilatkozatának másolatát a Hivatal megküldi az MgSzH-nak.